RSS
 

Archiwum z dnia 23 listopada 2018

Konstytucyjne prawo do podróżowania

23 lis

konstytucyjne prawo do podróżowaniaPewna sytuacja, sprowokowała mnie do sprawdzenia czy takie prawo w ogóle mamy i czy są na to konkretne zapisy artykułu, punkty? Czy mamy prawo do podróżowania?

Tak, mamy prawo do podróżowania!!!

Mało kto jednak o tym wie, ale mamy jako obywatele Rzeczpospolitej Polskiej zagwarantowane: konstytucyjne prawo do podróżowania!!! Tak, tak… owszem są pewne wyjątki i ograniczenia tego prawa, ale generalnie i pisząc wprost: Nikt nie ma prawa nam zakazać podróżowania!!!
i to zarówno po naszym własnym kraju jak i świecie.
Prawda, że fajnie? – No Fajnie!

Ale jakie przepisy nam to zapewniają?
Otóż… gwarantuje nam to Konstytucja RP czyli ustawa zasadnicza, najwyższa. Zatem szczegóły przepisu:

Art 52. Konstytucja RP
1. Każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu.
Czyli możemy swobodnie się osiedlać, zamieszkiwać i podróżować po Polsce.

2. Każdy może swobodnie opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Czyli możemy sobie swobodnie z polski wyemigrować, podróżować po świecie…

3. Wolności, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą podlegać ograniczeniom określonym w ustawie.
Czyli jest pewne ograniczenie np. prawomocny wyrok skazujący a ograniczający naszą wolność.

4. Obywatela polskiego nie można wydalić z kraju ani zakazać mu powrotu do kraju.
Czyli wyrzucić nas z kraju nie można, nie można też nam zabronić powrotu do polski… A na przykład ekstradycja? (dla ciekawskich).
Tak, ekstradycja jest dopuszczalna, gdyż określa to art 55 Konstytucji:

1. Ekstradycja obywatela polskiego jest zakazana, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 2 i 3.
2. Ekstradycja obywatela polskiego może być dokonana na wniosek innego państwa lub sądowego organu międzynarodowego, jeżeli możliwość taka wynika z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowej lub ustawy wykonującej akt prawa stanowionego przez organizację międzynarodową, której Rzeczpospolita Polska jest członkiem, pod warunkiem że czyn objęty wnioskiem o ekstradycję:
1) został popełniony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz
2) stanowił przestępstwo według prawa Rzeczypospolitej Polskiej lub stanowiłby przestępstwo według prawa Rzeczypospolitej Polskiej w razie popełnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w czasie jego popełnienia, jak i w chwili złożenia wniosku.
3. Nie wymaga spełnienia warunków określonych w ust. 2 pkt 1 i 2 ekstradycja mająca nastąpić na wniosek sądowego organu międzynarodowego powołanego na podstawie ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowej, w związku z objętą jurysdykcją tego organu zbrodnią ludobójstwa, zbrodnią przeciwko ludzkości, zbrodnią wojenną lub zbrodnią agresji.
4. Ekstradycja jest zakazana, jeżeli dotyczy osoby podejrzanej o popełnienie bez użycia przemocy przestępstwa z przyczyn politycznych lub jej dokonanie będzie naruszać wolności i prawa człowieka i obywatela.
5. W sprawie dopuszczalności ekstradycji orzeka sąd.

 

5. Osoba, której pochodzenie polskie zostało stwierdzone zgodnie z ustawą, może osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe.
Czyli jeśli udowodnimy naszą „polskość” możemy w Polsce zamieszkać na stałe, na zawsze. To punkt dla Emigrantów ale… mających polskie korzenie.

Powiem szczerze, że spodobały mi się te zapisy osobiście. Nie każdy kraj ma tak fajnie to sformułowane. np. w Rosji osoba która „odsiedziała” wyrok skazujący… nie może opuścić już Federacji, nie otrzyma paszportu do podróży zagranicznych. Rosja nie dowierza tu swojemu obywatelowi, który naruszył przepisy prawa i nie chce ryzykować „wypuszczając go” z własnego kraju.

W Polsce nawet i taka osoba – ma prawo do podróżowania. Konstytucyjne prawo do podróżowania!

 
 

statystyka