RSS
 

Archiwum z miesiaca Luty, 2020

Zwrot kosztów a Koronawirus.

27 Lut

Zwrot kosztów za wycieczkę, wczasy a Koronawirus i Epidemia.

Od kilku dni, dostaję praktycznie te same podobne do siebie pytania czy to e-mailem, czy telefonicznie (odbieram tylko do 20:00).
1. Czy mogę zrezygnować z imprezy turystycznej: wczasów, wycieczki, wyjazdu do… ?
2. Czy dostanę 100% zwrotu jeśli zrezygnuję z wyjazdu, wycieczki, wczasów do… ?
3. Ile dostanę zwrotu jeśli zrezygnuje z wycieczki do…?
Kierunki są tu podawane różne: Chiny, Grecja, Niemcy, Włochy, Wietnam…

Taką „panikę pytań” wywołał KoronaWirus i przypadki zachorowań szczególnie we Włoszech w których to odnotowano 528 prawdopodobnych przypadków zachorowania (stan na: 27.02.2020 – WHO).

Zatem może zbiorczo i dokładnie postaram się tu odpowiedzieć.

Odpowiedź 1.
Tak, zrezygnować można w każdym momencie.
Również można się nie stawić na miejsce zbiórki wyjazdu, nie wsiąść do autokaru, do pociągu, do samolotu, czy na statek. Nie jest to przymus jechać na wycieczkę czy wczasy (chyba, że żona kazała? 😉 )… ale w przypadku ewentualnej rezygnacji trzeba liczyć się z możliwością utraty wpłaty lub ewentualnymi innymi kosztami.

Art. 47. 1. Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym czasie przed jej rozpoczęciem.

Odpowiedź 2.
Ta odpowiedź jest trudniejsza!
A) Jeśli kupiłeś sobie samodzielnie bilety lotnicze, hotel i nazywasz to wczasami, wycieczką? – Bardzo mi przykro… Sam kupiłeś, Twoje ryzyko! Sam tracisz zapewne 100%!

B) Kupiłeś wczasy, wycieczkę w Biurze Podróży i chcesz zrezygnować bo np. boisz się KoronoWirusa.
Tu zakładamy tylko i wyłącznie sytuację zorganizowanych wyjazdów, wycieczek, wczasów zakupionych w Biurze Podróży (ToruOpertaora – Organizatora Turystyki czyli Biuro Podróży) i z tego tytułu Turysta ma pewne przywileje oraz ochronę.

Dz. U. z dnia 18.12.2017 roku Poz. 2361, Ustawa z dnia 24.11.2017 r „O imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych”
Art. 47.4.
Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie

Czyli jeśli w miejscu do którego jedziesz wystąpiły: „nadzwyczajne okoliczności” lub jest to jego: „najbliższe sąsiedztwo” i ma to „znaczący wpływ” na realizację imprezy to tak, możesz zrezygnować bez kosztowo.
Nadzwyczajnymi okolicznościami, można uznać Epidemię ale… jeśli:
– Jest to teren oficjalnie ogłoszony jako teren Epidemii, ogłoszony w OFICJALNYM KOMUNIKACIE Instytucji Rządowych (miejscowego kraju: Ministerstwo Zdrowia, Sanepid itp.), instytucji i organizacji Międzynarodowych (WHO – Światowa Organizacja Zdrowia, ECDC – Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) z dokładnie podanym obszarem, strefą: prowincja? miasto? region? dzielnica? itd.

Przykład:
Komunikat Ministerstwa Zdrowia ChRL podający, że Miasto Wuhan i jego strefa administracyjna jest objęta Epidemią, do strefy kwarantanny zostały zawieszone wszelkie połączenia (Autobusowe, kolejowe, lotnicze) a wjazd do miasta Wuhan odbywa się tylko i wyłącznie za okazaniem specjalnej przepustki. Miasto Wuhan jest otoczone kordonem Policji i Wojska, jest to strefa kwarantanny.

Znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej będzie to np. zamknięty obiekt, który mieliśmy zwiedzać ale właśnie na występowanie Epidemii (oficjalne!) jest nieczynny, zamknięty do zwiedzania.

Przykład:
W programie jest zwiedzanie świątyni, katedry, opery, stadionu w mieście Wuhan – niestety jest to niemożliwe, gdyż obiekty te są zamknięte, nieczynne do zwiedzania właśnie ze względu na Strefę Epidemii.

Wtedy TAK, zgodnie z ustawą można zrezygnować bez kosztowo.
W przypadku kiedy nie mamy do czynienia z oficjalną epidemią a jedynie przypadkami zachorowań: NIE, nie można zrezygnować bez kosztowo!

Odpowiedź 3.
Na to pytanie odpowiada punkt wyżej oraz zależy to od tego: kiedy rezygnujemy? z jakiego powodu rezygnujemy? oraz jaki zapis mamy w Umowie. I tak:

47.2. Podróżny może zostać zobowiązany do zapłacenia odpowiedniej i uzasadnionej opłaty za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej na rzecz organizatora turystyki. W przypadku nieokreślenia w umowie o udział w imprezie turystycznej opłat za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej wysokość tej opłaty odpowiada cenie imprezy turystycznej pomniejszonej o zaoszczędzone koszty lub wpływy z tytułu alternatywnego wykorzystania danych usług turystycznych. Na żądanie podróżnego organizator turystyki uzasadnia wysokość opłat za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej.

47.3. W umowie o udział w imprezie turystycznej może zostać wskazana opłata za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej w wysokości zależnej od tego, w jakim czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej doszło do odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej, od spodziewanych oszczędności kosztów oraz spodziewanego dochodu z tytułu alternatywnego wykorzystania danych usług turystycznych. Opłata podlega potrąceniu z wpłaty dokonanej przez podróżnego.

Czyli możemy dostać 100% zwrotu, ale nie koniecznie!… bo mogą być tu też potrącone koszty za realnie poniesione już wydatki przez TourOperatora. Realnymi kosztami są np.
– Wstępna rezerwacja naszego Hotelu bezzwrotna a dokonana już u Hotelarza,
– Opłata za wykonanie Wizy, (Chociaż wiza to nie usługa Turystyczna!)
– Zakup biletów lotniczych w taryfie bezzwrotnej,
– Zakup biletów do Muzeum, zwiedzanych obiektów, itd…
Wszelkie koszty, które już wydał faktycznie i realnie TourOperator przygotowując naszą wycieczkę.

Co bardzo ważne!!!

Każda sytuacja rezygnacji i zwrotów wymaga oddzielnego, indywidualnego podejścia i rozpatrzenia oraz zbadania wszelkich szczegółów. W tym również i tych, czy nie jest to nadużycie możliwości rezygnacji zarówno przez Turystę jak i TourOperatora (Organizatora Turystyki – Biuro Podróży).

 
 

statystyka