RSS
 

Pomnik… Archanioła

08 Wrz

DSC_1932 Jadąc z Bielska-Białej do Oświęcimia, często przejeżdżam przez miejscowość Ćwiklice. Droga jak droga, wioska jakich wiele w Polsce.
Ale…

No właśnie jedna rzecz zawsze mnie ciekawiła i zastanawiała.
Przy drodze na łące stoi pomnik na cokole,  nie jest duży, ale przyciąga uwagę…
Jest tam Anioł w zbroi z lancą zabijający smoka czy też węża?

Ponieważ pomnik mimo, iż nie przepadam za tego typu sprawami i nie jestem szczególnie wierzący – zawsze mnie zastanawiał. Co to za Angel tam jest?
Poczytałem poszukałem i… okazało się, że jest to Archanioł Michał.

Znalazłem też taki opis figury:
Kierując się z Pszczyny do Ćwiklic, tuż za granicą zwaną „mytem”, w szczerym polu, rzuca się w oczy zadbana przydrożna, słupowa figura. Na trzymetrowym, okrągłym cokole stoi posąg św. Michała Archanioła, który walczy z diabelskim smokiem, przebijając mu paszczę lancetem. Na tarczy widnieje łaciński napis: „Qui ut deus”, inaczej „Któż to Bóg”, a na cokole wyryta jest prośba o modlitwę w słowach: „Św. Michale, módl się za nami”. W tradycji chrześcijańskiej hebrajskie imię Mika`el, znaczy „Któż jak Bóg”. Historia mówi, że Archanioł Michał wypowiedział te słowa, sprzeciwiając się jako pierwszy Satanaelowi podczas wywołanego przez niego buntu aniołów przeciwko Bogu. Figura postawiona została w XIX wieku. Według lokalnych wierzeń pochodzi z okresu panowania na tych terenach tyfusu i głodu. Postawiono ją w dowód wdzięczności za pokonanie XIX-wiecznej „zarazy”. Od kilku lat w miejscu, gdzie się znajduje, w dniu 29 września, tj. dniu wspomnienia świętego, odbywają się uroczystości kościelne.
jurek k

A kim był Archanioł Michał?
Archanioł Michał

Hebrajskie imię Mika’el znaczy: Któż jak Bóg. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu 1/3 aniołów, Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem: „Któż jak Bóg!”.
W religii judaistycznej wymienia się Michała wśród siedmiu aniołów wyższego rzędu. Również w islamie Michał (Mika’il) jest jednym z ważniejszych aniołów.W Nowym Testamencie pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami.

Patron
Michał jest archaniołem, którego wierni przyzywają w walce przeciw siłom zła. Wierzą, że pomaga odnaleźć wewnętrzne światło. Historycznie jest obrońcą zarówno Izraela, jak i Kościoła katolickiego. Jest patronem policjantów, żołnierzy i małych dzieci, a także opiekuje się pielgrzymami i obcymi ludźmi. Archanioł Michał jest ognistym wojownikiem, Księciem Niebiańskiej Armii, która walczy w imię sprawiedliwości i prawa. Daje wsparcie wszystkim, którzy znajdują się w strasznym ucisku. Michał jest też dawcą cierpliwości i szczęścia.
Przywoływany przez celebransa w obrzędach egzorcyzmu.

Archanioł Michał jest patronem:
Państw: Cesarstwa Rzymskiego, Anglii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Węgier, Rusi Kijowskiej
Miast: Amsterdamu, Łańcuta, Bartoszyc, Kijowa, Brukseli, Mszany Dolnej, Białej Podlaskiej, Sanoka, Żagania, Małopolski, diecezji łomżyńskiej i Płońska.

Jest patronem takich zawodów jak: mierniczych, radiologów, rytowników, szermierzy, szlifierzy, złotników, żołnierzy, policjantów, a także dobrej śmierci.

DSC_1932AWizerunek Archanioła Michała widnieje w herbach takich miast:
– Białej Podlaskiej ze św. Michałem.
– Ukraińskiego miasta Hadziacz (Hadiacz).
– Austriackiego miasta Haag.
– Archangielska,
– Białej Podlaskiej,
– Dolska,
– Głubczyc,
– Kijowa,
– Łańcuta,
– Sanoka,
– Strzelina,
– Strzyżowa,
– Zawidowa.

Archanioł Michał jest też w herbie:
– gminy Ornontowice,
– gminy Telatyn,
– powiatu łańcuckiego,
– powiatu wołomińskiego.

Archanioł Michał należał również do symboliki wielkich książąt Rusi Kijowskiej, znajdował się na herbach dawnych województw kijowskiego i nowogródzkiego.
Występuje również w znakach zawodów (np. policji), kościołów i zgromadzeń zakonnych.

Tak więc niepozorny ale ciekawy pomnik, pozwolił mi dowiedzieć się bardzo interesujących rzeczy 🙂

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 

statystyka