RSS
 

Trudne zwroty ustawy o imprezach turystycznych….

04 Mar

Czyli co może znaczy w ustawie: niezwłocznie, okazjonalnie, nieuniknionych, nadzwyczajnych, najbliższym sąsiedztwie…

Mówimy tu o:
Dz. U. z dnia 18.12.2017 roku Poz. 2361, Ustawa z dnia 24.11.2017 r „O imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych”

Niestety „nasza ustawa” o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych… w niektórych sformułowaniach jest nie precyzyjna. Ustawodawca nie zadbał tu o to, aby cały tekst był jasny i zrozumiały. Niektórzy tłumaczą to koniecznością implementacji (wdrożenia, przystosowania) naszych polskich przepisów do przepisów Unii Europejskiej – nie do końca się z tym zgodzę 😉 ponieważ przepisy muszą być zrozumiałe dla obywateli.
Głównie chodzi mi tu o kilka zwrotów, które szczególnie teraz w czasie tzw. Koronawirusa i całej paniki związanej z epidemią są nie do końca wyjaśnione a szczególnie art. 47. ustawy zawiera takie dość… nieścisłe określenia, zatem spróbuję to rozwinąć i objaśnić.

Jeśli jakieś sformułowanie jest niejasne, można zerknąć do słownika. Ja zwykle sięgam po Słownik Język Polskiego PWN Warszawa 1996 (wydanie III, dodruk Warszawa 2018) ISBN 978-83-01-14627-6 Słownik polecam!
W przypadku dalszych niejasności, zawsze można to skonsultować z autorytetami języka polskiego np. Panem Profesorem Janem Miodkiem czy Panem Profesorem Jerzym Bralczykiem… i tak też sam czynię 😉

Niezwłocznie,
Niezwłoczny – taki, który powinien nastąpić w jak najkrótszym czasie.

Można to rozumieć jako bez zbędnej zwłoki czasu, bez straty czasu, jak najszybciej.

Przykład:
Wykonujemy przelew bez ociągania się jeśli można w tym dniu a jeśli nie to w następnym, aby nie opóźniać tego.

Okazjonalnie,
Okazjonalny, okazjonalnie:
1. Odnoszący się do określonej okazji – okoliczności, sytuacji,
2. Nieczęsto się zdarzający, spotykany.

Czyli bardzo rzadko, sporadycznie, na wybrane okazje raz, dwa razy w roku, z powodu jakiejś okazji, święta. Myślę, że można to rozumieć jako: do czegoś co wydarza się bardzo rzadko, rzadko zaistniało 1~2 razy w roku? Raz na kilka lat? oraz wniknęło z jakiejś przyczyny i/lub okazji: jubileuszu?, rocznicy? zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Przykład:
100 lecie niepodległości państwa polskiego, 75-rocznica zakończenia II wojny światowej, itp…

Nieunikniony,
Nieunikniony – niedający się uniknąć

Myślę, że to coś czego w żaden sposób nie mogliśmy nie doświadczyć, uniknąć, obejść, pominąć, przewidzieć, zignorować… a zdarzyło się. Taki/takie którego nie można było uniknąć, przewidzieć, ominąć czy też spodziewać się tego… a jednak to nastąpiło.

Przykład:
Każdego z nas czeka śmierć, starość jest to nieuniknione, nie do odwołania, to się po prostu musi wydarzyć.

Nadzwyczajnych,
Nadzwyczajny:
1. Bardzo rzadko się zdarzający lub niezwykły.
2. Spowodowany niezwykłymi okolicznościami lub nieprzewidziany w programie, planie.

Rozumiem to jako: taka wyjątkowa sytuacja, taka która wydarza się rzadko ale spowodowana jest jakimś czynnikiem, czasem bardzo konkretnym czynnikiem. Są to okoliczności lub sytuacja daleko odbiegająca od normalnej. Takich wyjątkowych, niespodziewanych, nieprzewidywalnych, które wystąpiły w skutek czegoś wyjątkowego.

Przykład:
Wprowadzenie stanu wojennego w jakimś kraju i godziny policyjnej. Ograniczenie wjazdu do danego regionu, prowincji, miasta ze względu na występowanie powodzi, pożarów itp.

Najbliższym sąsiedztwie,
Naj – przedrostek tworzący stopień najwyższy przymiotników i przysłówków od ich formy stopnia wyższego.
Bliski (bliscy, bliższy):
1. Znajdujący się w niewielkiej odległości. …
Blisko:
1. W małej odległości.
2. Niedaleko w czasie. …
Sąsiedztwo:
1. Znajdowanie się lub mieszkanie w pobliżu kogoś czegoś.
2. Miejsce, okolica najbliżej czegoś położone. …

To nieco trudniejsze wyjaśnienie.
Blisko nas, niedaleko, do kilku kilometrów, maksymalnie kilkunastu kilometrów (10~20km), obok nas, obok naszego miejsca (zamieszkania, przebywania, pobytu),
Oczywiście każdy zapyta ile to metrów? kilometrów? mil? Tu powinniśmy przyjąć podejście zdroworozsądkowe w centrum miasta będzie to: kilka – kilkanaście metrów, maksymalnie: kilka kilometrów w dużym mieście. W stosunku do miast będzie to kilka – kilkanaście kilometrów (5~10 km? max. 15~20 km). Zapewne będzie to zależało od skali i powierzchni, wielkości miasta, regionu…

Przykład:
Wieliczka jest w najbliższym sąsiedztwie Krakowa bo są to miasta ze sobą graniczące, analogicznie: Gdańsk i Sopot… Katowice i Chorzów…
Sukiennice w Krakowie są w najbliższym sąsiedztwie zaraz obok Kościoła Mariackiego… kilka naście metrów.
Lotnisko Kraków – Balice jest w najbliższym sąsiedztwie Krakowa bo to 14 km.
Czy Wenecja jest w najbliższym sąsiedztwie Rzymu?… raczej nie! bo to już ponad 500 km!
Lotnisko Katowice – Pyrzowice nie jest w najbliższym sąsiedztwie od Katowic bo to… około 40 km.

UWAGA WŁASNA:

Oczywiście, wszystko zależy od okoliczności w jakich wystąpiły dane zwroty i sytuacje, które ich dotyczą. Zatem nie można tu generalizować a trzeba indywidualnie podchodzić do danej każdej sytuacji.

PS.
Gdyby czasem zdarzyło się tak miło i przeczytał to ktoś decydujący z Ministerstwa Sportu i Turystyki (czy jak tam obecnie nazywa się ministerstwo), byłoby wskazane zdefiniować precyzyjnie niejasne sformułowania rozporządzeniem, tak jak miało to miejsce w przypadku TFG i określenia: Kraje Europejskie… naprawdę można to zrobić.

***

 

Komentowanie wyłączone.

 

statystyka